Aktualności

Dziennikowa Liga Gmin Województwa Łódzkiego.

Dziennik Łódzki Polska The Times  z dn. 16.11. 2009

 

Już po raz ósmy  Dziennik Łódzki – Polska The Times  opracował Dziennikową Ligę  Gmin Województwa Łódzkiego. W rankingu dotyczącym gmin miejsko – wiejskich oceniono 25 gmin pod kątem: bezrobocia, wydatków na administracje, powierzchnie wybudowanych mieszkań, liczby firm, dochodów własnych gmin, wydatków majątkowych, wydatków na gospodarkę komunalna i ochronę środowiska, nakładów  poczynionych przez firmy, środków  pozyskanych z Unii Europejskiej i zadłużenia.

             Żadna gmina miejsko – wiejska w województwie Łódzkim nie może się równać, ze Rzgowem, Uniejowem, Tuszynem czy Aleksandrowem Łódzkim, które od lat zajmują czołowe miejsca w rankingu.  W stosunku do ubiegłego roku „14 miast poprawiło swoja pozycję w rankingu, 5 ja utrzymało a 6 miast spadło”. Niestety jak mówi ekspert prof. Tadeusz Markowski  największe niekorzystne przesunięcia dotyczą Zelowa i  Złoczewa.  Mimo kilku korzystnych wskaźników Złoczew zanotował spadek z 17 na 22 miejsce. Za nami uplasowały się Warta, Zelów i Krośniewice.  Na nasza pozycję w rankingu korzystny wpływ ma  zdolność pozyskiwania  środków zewnętrznych, w tej dziedzinie plasujemy się na 4 miejscu w rankingu, pozyskując 198,2 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Wyprzedzają nas Uniejów, Aleksandrów Łódzki i Szadek. Również dobre 9 miejsce zajęliśmy w zakresie wydatków na administrację, jesteśmy wśród tych gmin, które najmniej wydają na utrzymanie urzędników. Przeciętnie wypadliśmy w wydatkach na gospodarkę regionalną i ochronę środowiska (poz. 14),  przyrost nowych firm na terenie Gminy też plasuje się na średnim poziomie (poz. 15) podobnie jak bezrobocie (poz. 15). Wydatki majątkowe i inwestycyjne plasują nas na  poz. 18-19. Zdecydowanie niekorzystnie na nasza pozycję w rankingu  wpływają:-  brak  budowy nowych mieszkań, podobnie dzieje się w gminach Błaszki i Żychlin, oraz najniższe dochody własne. W tym obszarze równie nisko uplasowały się Błaszki, które w ogólnym rankingu zajmują pozycję o oczko wyższa od Gminy Złoczew.  Również zadłużenie gminy (38,4 zł na mieszkańca), które zaciągane jest na inwestycje powoduje, że plasujemy się pod tym katem na dole rankingu wśród takich Gmin jak Uniejów (38,0 zł na mieszkańca) Działoszyn (37,4 zł na mieszkańca), Zelów (40,8 zł na mieszkańca).

Powyższy ranking pokazuje, że w sytuacji gdy mamy niskie przychody a dokonujemy inwestycji niestety narażamy się na większe zadłużenie i niższą pozycje rankingową. Pozycja 22 nie jest powodem do dumy ale napewno motywatorem do podejmowania starań by w przyszłym roku była wyższa.


 

 

Źródło: Dziennik Łódzki - Polska The Times Nr. 268 z dn. 16.11.2009

 

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 18 listopada 2009 10:06
Dokument wprowadzony do BIP przez: Katarzyna Marta Sufleta
Ilość wyświetleń: 3077
18 listopada 2009 14:23 (Katarzyna Marta Sufleta) - Dodanie zdjęcia.
18 listopada 2009 12:04 (Katarzyna Marta Sufleta) - Zmiana treści dokumnetu.
18 listopada 2009 11:43 (Katarzyna Marta Sufleta) - Zmiana treści dokumnetu.